ALT YÜZ VE DEKOLTE BÖLGESİNİ NASIL GENÇLEŞTİREBİLİRİZ?

dermatolog-vildan-yazıcı-1

Uzm. Dr. Vildan Yazıcı   

Estetik tıpta sarkık bir alt yüzün düzeltilme isteği sıkça duyduğumuz bir şikayettir. Benzer şekilde, yaşlanan bir dekolte gençleşmiş bir yüzle tezat oluşturmakta ve hastanın gerçek yaşını ele verebilmekte.

Artık günümüzde estetik tıpta, mevcut yaşlanma karşıtı tedavilerin artışı ile bu alanların tedavi edilemez olduğu zamanlar çoktan geçmiştir.

Alt yüz bölgesinde yaşlanma bulguları nelerdir?

Alt yüz bölgesinde bulunan yapılar; yanakların alt kısmı, çene kenarları ve boyundur. Yaşla birlikte yer çekiminin etkisi ile yüz cildi çene kenarlarının üzerine doğru yığılır, çenenin ovali bozulur ve dört köşe bir şekil alır.

Ağız köşelerinden aşağıya doğru derin çizgiler oluşur (Marionette çizgileri), boyun cildi gevşer ve sarkar, boyun cildi altındaki kasların gevşemesine bağlı olarak dikey bantlar oluşur (hindi boynu), gıdıda yağ birikir ve boynun açısı silikleşir. Bazı kişilerde yüzün diğer taraflarında belirgin bir yaşlanma olmadan boyunda şiddetli bir sarkma oluşabilir.

Alt yüz bölgesinde uygulanabilen tedavi seçeneklerimiz nelerdir?

Ağız köşelerinde sarkmaya bağlı oluşan üzgün ifadeyi o bölgeye uyguladığımız hyalüronik asit içeren dolguyla önleyebiliriz. Yine ek bir botulinum toksini enjeksiyonu ağız köşelerini yukarı kaldırmada etkili bir seçenektir.

Jawline adını verdiğimiz çene hattını  hyaluronik asit içeren dolgularla belirginleştirebiliriz.

Eriyebilir cerrahi iplikler, halen oldukça genç olan ve cildi fazla incelmemiş hastalarda orta derecede sarkma için uygundur.

Bu prosedür lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve yerleştirilecek iplik sayısı ve pozisyonları duruma göre belirlenir. Herhangi bir şişme veya morarma hızla kaybolur. Sonuçlar işlemden iki ay sonra en iyi seviyededir ve kaldırma etkisi 1-2 yıl sürer. Ayrıca bu iplikler yeni kollajen sentezine yol açar ve cildi daha az buruşuk ve daha sıkı yapar.

Radyofrekans, derinin kolajen dokusundan zengin tabakası olan dermisi tedavi eder. Bu tabakayı ısıtp yeni kolajen oluşumunu tetikler.

Fokus ultrason (HIFU) tedavisi derinin orta tabakasına, yağ dokusuna ve kaslara etki ederek  lifting etkisi yaratır.  Pratik olarak ağrısız olup sonuçlar iki ay sonra elde edilir ve etki süresi   1 ile 2 yıl arasındadır.

Dekolte bölgesi için neler yapabiliriz?

boyun-sarkması1

Boyun bölgesi hassas  bir alandır, çünkü ince derisi güneşe ve yerçekimine maruz kalır. Yüze oranla daha az elastin lif  ve yağ dokusu içerir. Zamanla, kırışıklıklar, rozasea, izler, memeler arasında kırışıklıklar ve hatta çatlaklar oluşabilir.

Tedavide  belirgin sonuçlar elde etmek için, ciltteki problem oluşmadan önce gerekli önlemleri erken dönemde almak ve sinerjik etki gösteren kombine tedavileri bir arada uygulamak çok önemlidir.

Estetik tıpta sarkık bir alt yüzün düzeltilme isteği sıkça duyduğumuz bir şikayettir. Benzer şekilde, yaşlanan bir dekolte gençleşmiş bir yüzle tezat oluşturmakta ve hastanın gerçek yaşını ele verebilmekte.

Artık günümüzde estetik tıpta, mevcut yaşlanma karşıtı tedavilerin artışı ile bu alanların tedavi edilemez olduğu zamanlar çoktan geçmiştir.

Radyofrekans uygulamalarında deri radyofrekans enerjisiyle ısıtılır ve cilt altında kontrollü bir hasar yaratılır. Böylelikle cilt kendini onarmak için harekete geçerek yenilenir ve sıkılaşır. Ultrason uygulamaları yüksek frekanslı odaklandırılmış ses dalgaları kullanarak deri ve deri altı doku katmanını ısıtarak etki gösterir. Fraksiyonel ya da klasik CO2 lazer uygulamalarında değişik lazer boyları kullanılarak deri yüzeyi yenilenir ve ciltte kollajen gibi destek dokularının yeniden üretimi sağlanır.

 Cildin ihtiyacına göre belirlenen çeşitli vitamin, antioksidan, sıkılaştırıcı ve nemlendirici ajanlardan oluşan karışımların mikro-enjeksiyon tekniğiyle deri altına verilmesi yöntemi olan mezoterapi; boyun ve dekolte bölgesinde cilde elastikiyetini yeniden kazandıran destekleyici bir uygulamadır. Kişinin kendi kanındaki onarıcı hücrelerden faydalanan PRP yöntemindeyse, kişiden alınan kanın santrifüj işlemiyle ayrıştırılmasıyla elde edilen doku büyüme faktörlerinin tekrar deri altına enjekte edilmesiyle cildin kendini yenilemesi sağlanır, kollajen ve elastik lifler uyarılır.