CERRAHİ OLMAYAN YÜZ GERMEDE YENİ BİR DEVRİMCİ YÖNTEM

dermatolog-vildan-yazıcı-1

Uzm. Dr. Vildan Yazıcı   

Yaşlanma süreci  derinin  kollajenden zengin  orta tabakasının incelmesi, deri altı kasların, ve yağ dokusunun azalması  ve buna bağlı olarak  dokuda  volüm kaybı ile birlikte özellikle göz, yanaklar ve boyunda torbalanmalar, sarkmaların gelişmesi gibi çeşitli boyutları içerir. Her birinin kendine özgü bir tedaviye ihtiyacı vardır. Örneğin yüzümüzdeki ifade kırışıklıkları botulinum toksin ile tedavi edilebilir. Yağ emilimi / hacim kaybı, hyaluronik asit dolgu maddeleri ile önlenebilir.

Sarkan dokular için ise önceden sadece cerrahi tedavi önerilirdi.  Artık rezorbe edilebilir iplikler cerrahi olmayan estetikte bir devrim yaratarak  günümüzde yüzdeki ve vücuttaki sarkık bölgeleri cerrahi müdahalede bulunmadan, minimum kesi ve neredeyse sıfır ağrı ile tedavi etmede yeni bir alternatif sundu.

Yöntem nasıl çalışır?

İple yüz germe yöntemi gözle görülür kaldırma efektleri üreten tıbbi bir estetik tekniktir. İplikler yüz ve vücudun sarkan dokuları üzerinde çalışır.İplikler çoğunlukla ameliyatlarda yaygın olarak kullanılan, dikişlerde kullanılan malzemeye benzer hem güvenli hem de benzer olan  ve eriyebilen PDO veya Poly-L-Lactic asit ile yapılır. Yerleştirmeden hemen sonra bazı sonuçları görmek mümkündür. Bununla birlikte, canlandırma / kaldırma etkisi prosedürü takip eden 45/60 gün içinde başlar.İplik rezorpsiyonundan sonra, elyaflı reaksiyon sayesinde kaldırma etkisi kaybolmaz ve kollajen dikenli iplik tarafından uyarılarak üretime başlar.

Hangi amaçlarda kullanılır?

30-60 yaş aralığında cilt kalitesi iyi olan ve yüzünde sarkma bulguları başlamış ama çok ileri düzeyde olmayan kişiler tercih edilir. Daha ileri düzeydeki sarkmalarda cerrahi yüz germe teknikleri düşünülmelidir.