MAKYAJ ÜRÜNLERİ VE KREMLER NEDİR NE DEĞİLDİR?

dermatolog-vildan-yazıcı-1

Uzm. Dr. Vildan Yazıcı   

Kapatıcılar ve kremler medikal estetik işlemlerini taklit etmenize yardımcı olabilir mi?

İyi haber, evet – birkaç makyaj ipucu ve püf noktası ile daha genç görünebilirsiniz.

Kötü haber, aradığınız dramatik değişiklikleri alamayabilirsiniz.

Hangi yolun size uygun olduğunu bulmak için kozmetiklerin neler yapabileceğini ve yapamayacağını bilmek önemlidir.

Kozmetik Ürünler Ne Yapabilir?

İnce çizgilerin olmaması, pürüzsüz ve esnek bir cilt, genç bir cildin ayırt edici özelliğidir. Nemlendirici ve kimyasal eksfoliye edici (Retin-A gibi) içeren düzenli bir cilt bakım rejimi küçük kırışıklıkları yumuşatabilir ve genel cilt tonunuzu ve dokunuzu iyileştirebilir.

Işığı yansıtan partiküllerden oluşan bir fondöten kullanmak, çizgilerin görünüşünü “bulanıklaştırmak” için optik bir illüzyon yaratabilir.

Küçük bir kaldırma efekti oluşturma buradaki anahtar kelime “küçük” dür. Doğru uygulandığında, özellikle göz bölgesi için daha tazelenmiş ve uyanık görünmenizi sağlayan ince bir kaldırma efekti yaratabilir.

Fondöten ve / veya kapatıcılar yüzünüze gölgeler ve vurgulamalar yapan  ekleme sanatıdır. Bu teknik, kemik yapınızı vurgulayabilir.

Ne yazık ki, hiçbir cilt bakım ürünü veya makyaj tekniği sarkan cildi sıkılaştırmak için yeterince güçlü değildir. Cildi sıkılaştırdığını iddia eden ürünler bile minimum iyileşme sağlar. Bunun nedeni, yaşlanma nedeniyle elastikiyetini kaybeden cildin, sihirli bir şekilde yerine dönmemesidir.

Lazer, altın iğne, cilt mezoterapisi, hyaluronik asit (dolgu) uygulaması gibi bazı medikal işlemler ancak bir sıkılaştırma ve gerginlik etkisi yaratır.

Yüzümüzün bazı bölgelerindeki birikmiş yağ ceplerini yeniden konumlandırmak veya yüzün düz veya batık görünen bölgelerine yağ transferini gerçekleştirmek daha doğal bir görünüm oluşturur.

 

Derin kırışıklıkları hiçbir makyaj ve medikal ürün gideremez. Kırışıklıklar yaşlanmanın doğal bir parçasıdır ve oluşumları iyi yaşam tarzı seçimleri ve uygun cilt bakımı ile ertelenebilir ancak önlenemez.

Lazer, altın iğne, cilt mezoterapisi,hyaluronik asit (dolgu) uygulaması cildi sıkılaştırır böylece cilt bakımı ve makyajın yapamayacağı daha derin kırışıklıkları yumuşatır. Bu işlemler  özellikle ağız ve göz çevresindeki belirgin gülme çizgileri için etkilidir.

Bu tür medikal estetik uygulamaları 30’lu yaşlarda başlayan insanlara  daha kısa sürede, daha doğal görünümlü sonuçlar dahil olmak üzere daha fazla ve daha iyi seçenekler sunmaktadır.