YÜZ GENÇLEŞTİRMEDE DOĞRU TEDAVİ SEÇİMLERİ

dermatolog-vildan-yazıcı-1

Uzm. Dr. Vildan Yazıcı   

Yüzün yaşlanma şekli kişiden kişiye değişir. Medikal estetikle  uğraşan bir dermatolog olarak  görevim, danışanıma , cildinin durumuna ve yaşına uyarlanmış bir tedavi protokolü önermektir. Ciltte kuruluk, sarkma, derinin özellikle esnekliğini sağlayan kolajenin bol bulunduğu orta tabakasının incelmesi, kırışıklıklar, yağ ve kas kaybı yüz gençleştirmede tedavi etmemiz gereken önemli sebeplerdir. Tedavide yaş en önemli kriterdir. Çünkü talepler ve tedavi öncelikleri, 30’lu, 40’lı,  50 ve 60’lı  yaşlarda aynı olmayabilir.

30'lu Yaşlarda Yüz Gençleştirme

Örneğin 30’lu  yaşlarda cilt gevşer ancak yüz hatlarında gerçek bir değişiklik olmaz. Böyle durumlarda, odaklanmış ultrason (HIFU) tedavisi ile  sadece bir seansta, cildimizi destekleyen bağ dokusunu uyararak kolajen üretimini tetikleyip cildin esnekliğini, sıkılığını arttırabiliriz.

Yine çok severek uyguladığımız fraksiyonel radyofrekans tedavisi ile birkaç seansta hem genişleyen gözenekleri sıkılaştırıp, hem de kolajeni arttırarak cildin daha parlak ve daha gergin görünmesini sağlayabiliriz.

40'lı Yaşlarda Yüz Gençleştirme

40’lı yaşlarda, yüzün ovalinin gevşemesi ile nazolabial (burun kenarı) kıvrımlarda belirginleşme, yanaklarda hacim azalması, göz yaşı oluğunun belirginleşmesi,  alın, ağız ve göz çevresindeki kırışıklıklarda artış başlar. Böyle durumlarda sarkmalar için yine  HIFU ve fraksiyonel radyofrekans tedavilerine ek olarak, kırışıklıklar için botulınıum toksin uygulaması, burun kenarı ve göz altı oluğunun  yumuşatılması ve doku kaybının azaltılması için de  hyaluronik asit içeren dolgu tedavileri yapılabilir. Göz kapaklarındaki çizgilenme ve sarkmalar için Plazma teknolojisi, birkaç seansta mükemmel sonuçlar verir.

50'li Yaşlarda Yüz Gençleştirme

50’li  yaşlarda sarkma daha belirgin hale gelir, yüz hacmini kaybeder ve cilt çökmeye başlar. Sarkan cildi, odaklanmış ultrason (HIFU), fraksiyonel radyofrekans veya eriyebilir iplikler kullanarak tedavi edebiliriz. Yüzün hacimlerini (elmacık kemikleri, burun kenarı, dudaklar) eski haline getirmek için, genellikle  hyaluronik asit içeren dolgular, alın çizgileri, kaz ayakları çizgileri için ise botulınıum toksini kullanabiliriz.

60 Yaş Sonrası Yüz Gençleştirme​

60 yaşından sonra ise, bu aşamada bahsettiğimiz tüm estetik tıp tedavilerine yönelik cerrahi alternatiflerin de göz önünde bulundurulması gerektiği akılda tutulması gerekir.

Tüm yaş grubunda cildin görülen en üst katmanını  yenilemek için ise şunları öneririm:
Cilt mezoterapisi, PRP (Plateletten zenign plazma), lazerler bir miktar geçici kızarıklık karşılığında cildin hem derin hem de üst  tabakasını tamamen yeniden şekillendiren, ayrıca derinin gençleşmede önemli yeri olan orta tabakasını yoğunlaştıran ve yeni kolajen sentezini artıran tedavi seçenekleridir.