YÜZÜN ORTA HAT RESTORASYONU

dermatolog-vildan-yazıcı-1

Uzm. Dr. Vildan Yazıcı   

Yüzün orta üçte biri gözaltından üst dudağa uzanır ve elmacık kemiğini içerir. Genetik yapı, çevresel faktörler, kimyasal etkenler  bu bölgedeki yaşa bağlı hacim kaybına, yağ pedlerinin sarkmasına, nazolabial kıvrımların derinleşmesine ve bir dizi oyuk ve kırışıklığa neden olur.

21. yüzyılın başlarına kadar bu sorunları düzeltmenin tek yolu plastik cerrahi ve sadece birkaçı için uygun bir çözümdü.

2004 yılında hyaluronik asit (HA) dolgu maddelerinin kullanılması, bu alandaki deneyimli hekimlerin yüzdeki yaşa bağlı değişikliklere yönelik çözümler önererek cerrahiye göre daha avantajlı olanaklar sunmalarını sağladı.

Günümüzde, dolgu maddesiyle orta yüzey hacim kaybını hassas bir şekilde düzeltme yeteneği, milyonlarca kadın ve erkeğin 40’lı ve 50’li yaşlarda daha genç yüzleri korumasını sağlayan yeni bir sanattır.

Yaşlanma, 20’li yılların ortalarında, yanaklarda ve göz çevresindeki hacmi kaybetmeye başladığımızda kendini gösteriyor

“HA dolgu maddeleri, bu yaşlanma belirtilerini tersine çevirmek ve daha genç bir görünüm elde etmek için güvenli bir yoldur.

“Orta yüz gençleşmesi yaklaşımı şimdi daha da kişiselleştirildi. Her yüz için doğuştan temel çizgiyi ve en sık olarak yaşlanma sürecine bağlı kazanılmış uyumsuzlukları dikkate almalıyız. Hacim kaybı yaşlanmanın önemli bir özelliğidir.

Orta yüz bölgesinde amaç kaybedilmiş olan yumuşak dokuyu yerine koymak, aşağıya doğru sarkmış olan yapıları yukarı taşımak ve bozulmuş olan alt göz kapağı-yanak ilişkisini düzeltmektir.